Alexandria Big Ole Invite

July 4, 2020 0 By JohnValbyNation

Alexandria Big Ole Invite
1 Sartell 217.5
2 Worthington 156.0
3 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 126.0
4 St Michael/Albertville 115.5
5 Quad County 109.5
6 Alexandria 100.0
7 Eden Valley-Watkins 71.0
8 Ortonville 53.0
9 Wadena-Deer Creek 39.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Coy Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Dylan Enriquez of Sartell
3rd Place – Eli Davis of St Michael/Albertville
4th Place – Kelly Johnson of Alexandria
5th Place – Oscar Galvez of Worthington
6th Place – Simon Snyder of Wadena-Deer Creek
1st Coy Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 29-3, Fr. over Dylan Enriquez (Sartell) 26-3, Fr. (Fall 1:42)
3rd Eli Davis (St Michael/Albertville) 4-3, 8th. over Kelly Johnson (Alexandria) 13-16, 8th. (Fall 4:00)
5th Oscar Galvez (Worthington) 14-8, 8th. over Simon Snyder (Wadena-Deer Creek) 11-18, 8th. (Dec 9-2)
113
1st Place – Travis Smith of St Michael/Albertville
2nd Place – Andy Heckman of Sartell
3rd Place – Zayden Abdulrahman of Worthington
4th Place – Chase Magaard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – David Hidalgo of Quad County
6th Place – Nathan Gustafson of Ortonville
1st Travis Smith (St Michael/Albertville) 25-8, 8th. over Andy Heckman (Sartell) 16-7, Jr. (MD 13-2)
3rd Zayden Abdulrahman (Worthington) 16-14, Sr. over Chase Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 21-11, 8th. (Dec 4-3)
5th David Hidalgo (Quad County) 7-6, Sr. over Nathan Gustafson (Ortonville) 5-8, 8th. (Fall 3:07)
120
1st Place – Will Magaard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Ryan Borris of Alexandria
3rd Place – Luke Kluver of Quad County
4th Place – Tim Stephens of Sartell
5th Place – Austin Eastman of Ortonville
6th Place – Carter Ringate of St Michael/Albertville
1st Will Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 31-1, Jr. over Ryan Borris (Alexandria) 29-8, Jr. (MD 15-5)
3rd Luke Kluver (Quad County) 22-10, So. over Tim Stephens (Sartell) 14-14, Sr. (Dec 7-1)
5th Austin Eastman (Ortonville) 11-14, So. over Carter Ringate (St Michael/Albertville) 2-6, So. (Fall 1:31)
126
1st Place – Taylor Ludwig of Eden Valley-Watkins
2nd Place – Ashton Lipinski of Sartell
3rd Place – Gunner Stier of Quad County
4th Place – AJ Sparr of Alexandria
5th Place – Mason Snyder of Wadena-Deer Creek
6th Place – Damon Schutz of Worthington
1st Taylor Ludwig (Eden Valley-Watkins) 21-14, Jr. over Ashton Lipinski (Sartell) 12-11, Fr. (Dec 6-2)
3rd Gunner Stier (Quad County) 24-10, Sr. over AJ Sparr (Alexandria) 23-13, So. (Dec 1-0)
5th Mason Snyder (Wadena-Deer Creek) 17-14, Jr. over Damon Schutz (Worthington) 26-13, So. (Inj. 0:00)
132
1st Place – Jackson Penk of Sartell
2nd Place – Lay K Paw of Worthington
3rd Place – Thomas Eustice of Ortonville
4th Place – Abel Chaparro of Quad County
5th Place – Kyler Miller of Alexandria
6th Place – Jared Dick of St Michael/Albertville
1st Jackson Penk (Sartell) 28-1, Sr. over Lay K Paw (Worthington) 23-13, Sr. (Fall 1:51)
3rd Thomas Eustice (Ortonville) 13-16, So. over Abel Chaparro (Quad County) 6-17, So. (Fall 5:17)
5th Kyler Miller (Alexandria) 12-17, So. over Jared Dick (St Michael/Albertville) 1-3, Jr. (SV-1 5-4)
138
1st Place – Nick Pelach of Sartell
2nd Place – Jared Carlson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – OP Johnson of St Michael/Albertville
4th Place – Danny Eastman of Ortonville
5th Place – Trevyn Ludwig of Eden Valley-Watkins
6th Place – Cody Vatsndal of Alexandria
1st Nick Pelach (Sartell) 27-1, Sr. over Jared Carlson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 25-5, Sr. (Dec 8-4)
3rd OP Johnson (St Michael/Albertville) 4-7, So. over Danny Eastman (Ortonville) 16-7, Sr. (Dec 3-2)
5th Trevyn Ludwig (Eden Valley-Watkins) 22-15, Sr. over Cody Vatsndal (Alexandria) 1-3, 8th. (Fall 2:22)
145
1st Place – Sam Fernholz of Sartell
2nd Place – Zach Nistler of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Jaden Hennings of Worthington
4th Place – JP Rodel of Alexandria
5th Place – Juan Guizar of Worthington
6th Place – Nolan Gustafson of St Michael/Albertville
1st Sam Fernholz (Sartell) 24-8, Jr. over Zach Nistler (Eden Valley-Watkins) 24-9, Jr. (TF-1.5 6:00 (17-2))
3rd Jaden Hennings (Worthington) 19-14, So. over JP Rodel (Alexandria) 18-17, So. (Dec 6-4)
5th Juan Guizar (Worthington) 1-10, So. over Nolan Gustafson (St Michael/Albertville) 0-3, Jr. (Dec 4-3)
152
1st Place – Brayden Donkersloot of Worthington
2nd Place – Jack Howard of Quad County
3rd Place – Sean Kennedy of St Michael/Albertville
4th Place – Avery Kouba of Sartell
5th Place – Isaac Hale of Wadena-Deer Creek
1st Brayden Donkersloot (Worthington) 26-7, Sr. over Jack Howard (Quad County) 19-10, Jr. (Dec 10-4)
3rd Sean Kennedy (St Michael/Albertville) 2-1, Jr. over Avery Kouba (Sartell) 11-20, So. (Dec 11-4)
5th Isaac Hale (Wadena-Deer Creek) 4-15, Sr. over () , . (Bye)
160
1st Place – Ayden Friese of Quad County
2nd Place – Alex Fernandez of St Michael/Albertville
3rd Place – Brandon Kallstrom of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Alex Moritz of Sartell
5th Place – Jaime Cornejo of Worthington
6th Place – Bryr Homelvig of Alexandria
1st Ayden Friese (Quad County) 29-1, Sr. over Alex Fernandez (St Michael/Albertville) 3-4, Sr. (Fall 1:27)
3rd Brandon Kallstrom (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 8-20, So. over Alex Moritz (Sartell) 10-14, So. (Dec 2-1)
5th Jaime Cornejo (Worthington) 6-9, Sr. over Bryr Homelvig (Alexandria) 3-11, 8th. (Fall 3:48)
170
1st Place – Richard Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Cody Wheeler of Wadena-Deer Creek
3rd Place – Boden Sperr of St Michael/Albertville
4th Place – Thomas Lais of Worthington
5th Place – Cody Richardson of Alexandria
6th Place – Theron Dohm of Sartell
1st Richard Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 23-9, So. over Cody Wheeler (Wadena-Deer Creek) 19-10, Jr. (Dec 2-1)
3rd Boden Sperr (St Michael/Albertville) 4-4, Jr. over Thomas Lais (Worthington) 6-19, So. (Fall 3:02)
5th Cody Richardson (Alexandria) 4-17, Jr. over Theron Dohm (Sartell) 4-14, So. (Fall 3:40)
182
1st Place – Jack Engle of Sartell
2nd Place – Cole Hennings of Worthington
3rd Place – Favour Donbraye of St Michael/Albertville
Round 1
Jack Engle (Sartell) 13-5, Jr. over () , . (Bye)
Cole Hennings (Worthington) 6-12, Fr. over Favour Donbraye (St Michael/Albertville) 0-2, So. (Dec 9-3)
Round 2
Jack Engle (Sartell) 13-5, Jr. over Favour Donbraye (St Michael/Albertville) 0-2, So. (TF-1.5 6:00 (16-0))
Cole Hennings (Worthington) 6-12, Fr. over () , . (Bye)
Round 3
Jack Engle (Sartell) 13-5, Jr. over Cole Hennings (Worthington) 6-12, Fr. (MD 15-4)
Favour Donbraye (St Michael/Albertville) 0-2, So. over () , . (Bye)
195
1st Place – Jacob Neuberger of Worthington
2nd Place – Matthew Lindstrom of Sartell
3rd Place – Cole Fischer of Quad County
4th Place – Tanner Hennings of Worthington
Round 1
Jacob Neuberger (Worthington) 22-10, Sr. over Cole Fischer (Quad County) 7-23, So. (Fall 1:07)
Matthew Lindstrom (Sartell) 8-14, Sr. over Tanner Hennings (Worthington) 1-5, Fr. (Fall 3:03)
Round 2
Jacob Neuberger (Worthington) 22-10, Sr. over Matthew Lindstrom (Sartell) 8-14, Sr. (Fall 2:52)
Cole Fischer (Quad County) 7-23, So. over Tanner Hennings (Worthington) 1-5, Fr. (Fall 1:17)
Round 3
Jacob Neuberger (Worthington) 22-10, Sr. over Tanner Hennings (Worthington) 1-5, Fr. (Fall 1:35)
Matthew Lindstrom (Sartell) 8-14, Sr. over Cole Fischer (Quad County) 7-23, So. (Fall 1:24)
220
1st Place – Cole Fibranz of Sartell
2nd Place – Kyle Mullaney of Worthington
3rd Place – Ethan Kay of Eden Valley-Watkins
4th Place – Nathan Ehrenberg of Ortonville
5th Place – Brody Forsell of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
6th Place – Deryk Neu of Alexandria
1st Cole Fibranz (Sartell) 28-1, Sr. over Kyle Mullaney (Worthington) 25-7, Jr. (Fall 1:13)
3rd Ethan Kay (Eden Valley-Watkins) 23-14, Sr. over Nathan Ehrenberg (Ortonville) 10-19, So. (Fall 2:47)
5th Brody Forsell (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 12-18, So. over Deryk Neu (Alexandria) 7-8, Jr. (Inj. 0:00)
285
1st Place – Hunter Cam of Worthington
2nd Place – Jack Roth of Alexandria
3rd Place – Hunter Wolf of Quad County
4th Place – Peyton Thul of Eden Valley-Watkins
Round 1
Hunter Cam (Worthington) 14-11, Sr. over Jack Roth (Alexandria) 3-10, Sr. (Fall 4:31)
Hunter Wolf (Quad County) 6-18, Jr. over Peyton Thul (Eden Valley-Watkins) 3-8, Sr. (Fall 1:12)
Round 2
Hunter Cam (Worthington) 14-11, Sr. over Hunter Wolf (Quad County) 6-18, Jr. (Dec 5-4)
Jack Roth (Alexandria) 3-10, Sr. over Peyton Thul (Eden Valley-Watkins) 3-8, Sr. (Fall 0:14)
Round 3
Peyton Thul (Eden Valley-Watkins) 3-8, Sr. over Hunter Cam (Worthington) 14-11, Sr. (Dec 9-8)
Jack Roth (Alexandria) 3-10, Sr. over Hunter Wolf (Quad County) 6-18, Jr. (Fall 2:10)